Prošlog vikenda Udruga umirovljenika iz Gruda uspješno je organizirala za svoje članove izlet u kraljevski grad Jajce.
Umirovljenici su se upoznali sa bogatom povijesti, a posebno su bili oduševljeni sa sadržajima i prirodnim ljepotama ovog drevnog grada.
Divili su se ljepotama čuvenog vodopada na rijeci Plivi u samom gradu, oduševljeni čuvenim mlinicama, a posebno sadržajima na obali Plivskog jezera.
Umirovljenici su nazočili na misi u crkvi koja je u izgradnji, a koja je tijekom prošlog rata bila totalno razorena. Tom prilikom posjetili su muzej u sklopu crkve...bio je to uspješan sat povijesti.
Od domaćina smo čuli da je nakon pada Jajca pod najezdom Osmanlija 1527-1528 godine, crkva sv. Marije preuređena u džamiju Fehtija i sve do požara 1832 godine služila u muslimanske vjerske obrede.
Čuli smo kako su se Bosanski kraljevi Stefan Tomas i njegov sin Stjepan Tomašević odupirali Osmanlijama sve do njihove pogibije u pohodu sultana Mehmeda.
Pored te crkve - džamije nalazi se podzemna crkva-katakomba vrlo zanimljiva podzemna crkva.
Također smo čuli da su za vrijeme prošlog rata porušene sve crkve na ovom području od Jajca do Dervente.
Zanimljivo je da su su crkve u Jajcu i Podmilačju srušene iz temelja, a crkva u gradu Jajcu koje više nema raznesena sa 5 tona eksploziva.
Nakon obilaska ovih povijesnih i prirodnih ljepota umirovljenici su uživali u specijalitetima restorana na Plivskom jezeru.
| Vaše ime | |
| Komentar | |