Ove godine HNK Grude slavi veliki jubilej – deseto izdanje Memorijalnog turnira "Zdravko Jurčić Miš i Dinko Vranješ Dine". Turnir koji je započeo skromno, danas je izrastao u jedan od najznačajnijih sportskih događaja za mlade u regiji, što će se vidjeti već ove subote i nedjelje, 6. i 7. lipnja. Tim povodom razgovarali smo s Jerkom Milošem, trenerom seniorske momčadi HNK Grude, koji nam je otkrio detalje o organizaciji ovogodišnjeg spektakla, stanju u klubu te izazovima s kojima se susreću u radu s mladim talentima.
Što ovaj turnir znači za HNK Grude i lokalnu zajednicu te kako je uopće rođena ideja o njegovu pokretanju?
Za HNK Grude ovo je sigurno iznimna prilika za promociju samog kluba i naše škole nogometa. Prelijepo je na jednom mjestu okupiti toliki broj malih nogometaša iz drugih gradova, pa i susjednih država, prvenstveno iz Hrvatske, odakle nam tradicionalno dolazi velik broj klubova. Sama ideja nastala je prije nekih deset godina, točnije 2016. godine. Imali smo samo jednu godinu stanke zbog pandemije koronavirusa i tadašnjih zabrana, kada turnir nismo mogli održati. Glavna nit vodilja bila je da kroz sport očuvamo uspomenu na naše klupske legende – Zdravka Jurčića Miša i Dinka Vranješa Dine, kao i na sve druge igrače koji su prošli kroz naš klub, a nažalost, više nisu s nama. Turniri poput ovog nose posebnu težinu jer uspješno spajaju sportski duh i kulturu sjećanja, što šalje iznimno snažnu poruku našoj djeci.
Turnir slavi svoj 10. jubilej. Jeste li na samim počecima očekivali da će izrasti u ovako masovan događaj?
Moram priznati da je taj prvi turnir bio jako skroman, sa svega desetak ekipa. No tijekom godina smo rasli, podizali organizacijsku razinu i stvorili prepoznatljiv sportski brend. Danas, u ova dva dana koliko turnir traje, uspijemo okupiti oko 500 djece, a nekada i više, ovisno o broju prijava. Ove godine idemo na još višu razinu. Očekujemo oko 40 ekipa, odnosno po 20 ekipa u dvije natjecateljske kategorije – za godišta 2015./2016. te 2017./2018. Dolaze nam i neke momčadi koje do sada nikada nisu nastupale na našem turniru, tako da nas očekuje iznimno zanimljiv i kvalitetan nogomet. Uigran trenerski tim i infrastrukturni izazovi.
Koliko je zahtjevna sama organizacija i tko sve sudjeluje u njezinoj realizaciji?
Što se tiče same tehničke organizacije, u njoj sudjeluju svi treneri koji rade u klubu. Trenutačno nas je točno deset. Uključeni su treneri svih kategorija i moram reći da smo u proteklih deset godina postali uigran tim. Točno se zna tko je za što zadužen i svatko maksimalno odgovorno obavlja svoj dio posla.
Osim sportskog dijela, kakvu ulogu ovakvi turniri igraju u cjelokupnom razvoju te djece?
Ogromnu. Na terenu i izvan njega djeca se povezuju sa svojim vršnjacima iz drugih sredina. Tu uče kako se ponašati, kako pobjeđivati i gubiti, a što je najvažnije, stvaraju se prijateljstva za cijeli život. To je vrijednost koja ostaje dugo nakon što se ugase semafori na turniru.
Kakvo je općenito stanje u omladinskom pogonu HNK Grude? Imate li uvjete za pravilan razvoj tih mladih igrača?
Stanje u omladinskom pogonu je odlično i u svim kategorijama stojimo jako dobro. Velika prednost je što su svi naši treneri licencirani, posjeduju UEFA licencije i kontinuirano ulažu u svoje znanje, što znači da su djeca sigurno u dobrim i stručnim rukama. Međutim, imamo jedan infrastrukturni problem koji nam otežava rad, a to je rasvjeta na glavnom terenu. Na pomoćnom terenu s umjetnom travom imamo rasvjetu, ali kada su dani kraći, nastane gužva jer tri ili četiri kategorije ne mogu trenirati u isto vrijeme. Glavni teren nam je tada neupotrebljiv u večernjim terminima jer nije osvijetljen. Iskreno se nadam da ćemo s vremenom riješiti taj problem jer bi nam rasvjeta na glavnom terenu omogućila mnogo kvalitetniji i rasterećeniji rad s djecom.
Kao trener seniorske momčadi, kako ocjenjujete dosadašnji tijek sezone? Jeste li zadovoljni rezultatima?
Sezona je, sve u svemu, dosta dobra. Imali smo nesreću s ozljedama nekoliko ključnih igrača, što nam je stvorilo određene probleme, ali općenito možemo biti zadovoljni rezultatima. Naš primarni cilj ove sezone bio je promovirati mlade igrače iz našeg omladinskog pogona, prvenstveno juniore. Riječ je o iznimno talentiranoj djeci. Kroz utakmice uspjeli smo u prvi tim uvesti tri, četiri, pa i više mladih igrača, čime smo ispunili klupsku strategiju. Do kraja prvenstva ostala su još četiri kola. Očekuje nas borba do samog kraja, ali u globalu, kada podvučemo crtu, moramo biti zadovoljni ovim okvirom.
Danas svjedočimo vremenu u kojem tehnologija dominira. Koliko je teško u takvom okružju motivirati djecu da ostanu u sportu?
Iskreno, to je danas ogroman izazov. Nogomet i sport općenito vode tešku bitku za pozornost djece pored videoigara, društvenih mreža i svih tih brzih oblika zabave koji nude instant-zadovoljstvo uz minimalan fizički napor. Zato je naš trenerski posao danas puno širi od samog terena. Naša je zadaća pronaći načine kako ih zadržati, motivirati da budu ustrajni, da odrastaju zdravo i veselo te da istinski zavole sport i uživaju u njemu. To je ono najbitnije.
Za kraj, koja je vaša poruka sudionicima i posjetiteljima uoči jubilarnog turnira?
Roditeljima poručujem: dođite u što većem broju, budite ponosni i podržite svoju djecu jer im je vaša podrška najvažnija. Mladim nogometašima želim da pokažu svoj talent, ali, prije svega, da uživaju u svakoj sekundi provedenoj na terenu, u igri, druženju i zabavi. Vidimo se na desetom, jubilarnom memorijalu u Grudama!
Razgovarala Ana Miloš/Grude.com
| Vaše ime | |
| Komentar | |